Tarihçe

1997 / Kuruluş

Uras Kimya, 1997 yılında İstanbul’da kimyasal madde ve tekstil boyaları distribütörlüğü yapan bir şirket olarak kuruldu. Kuruluşundan itibaren yerel tekstil pazarının tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzere yapılanan şirket çalışmalarını yüksek kaliteli parça baskı mürekkeplerinin satış ve pazarlama faaliyetleriyle sürdürdü.

2002 / Üretim Planlama

Beş yıl içinde Türkiye tekstil pazarına sunduğu hizmetlerle prestijli bir noktaya erişen Uras Kimya, pazarın tekstil kimyasalları konusundaki ihtiyaçları üzerine edindiği deneyimler sonucunda, pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için kendi üretim süreci üzerinde çalışmaya başladı. Şirket mümkün olan en kısa sürede üretime geçebilmek için AR-GE çalışmalarına ağırlık verdi.

2003 / İlk Üretim

Uras Kimya bir yıl süren yoğun AR-GE çalışmalarının ardından üretime geçmek üzere hazırlıklarını tamamladı. İlk ürünlerini 2003’te piyasaya sunan şirket, ürün kalitesi ve hizmet yetkinliğiyle kısa sürede parça ve rotasyon baskı boyaları ve baskı kimyasalları kategorilerinde lider konuma yükseldi.

2010 / Dijital Baskı Boyaları

Baskı teknolojilerinin gelişimiyle birlikte dijital baskı, dünya baskı trendlerinde üst sıralara yükseldi. Uras AR-GE ekibi bu gelişmeler kapsamında dijital baskı boyaları üzerinde çalışmalarını hızlandırdı ve ilk dijital baskı boyalarını üretti.

2010 / İlk Hammadde Üretimi

Uras kendi üretim sürecinde kullandığı hammaddeleri de ürün gamına ekledi ve kendi üretimi için gerekli tüm hammaddeleri kendi tesislerinde üretmeye başladı.

2014 / Reaktif Baskı Boyaları

Teknolojik inovasyonlar konusundaki başarısıyla öne çıkan Uras Kimya, ilk dijital reaktif boyasını üretti.

2014 / Uluslararası Satışlar

Uras Kimya, ihracat departmanının ve yurtdışı ofislerinin kurulmasıyla birlikte uluslararası talepleri de karşılamaya başladı. İlk yurtdışı satış 2014 yılında gerçekleştirildi. Şirketin ihracatı arttırmaya yönelik yatırımları devam ediyor.

2015 / Uluslararası GOTS Sertifikası

Uras Kimya 2015 yılında, çevre dostu üretim politikaları sayesinde, tekstil üretimi konusundaki en önemli sertifikalarından biri olan GOTS sertifikasını aldı.

2016 / Ecopass Sertifikası

Uras, ürünlerinin sağlığa ve çevreye duyarlı olduğunu Ecopass Sertifikasıyla belgelendirdi

2020 / ZDHC 3. Seviye Sertifikası

Uras ürünleri, aldığı 3. Seviye ZDHC sertifikasıyla, sürdürülebilir tekstil üretimi kapsamında kullanılabilir ürünler arasında yerini aldı

2020 / Uras Color Matcher

Uras Kimya, müşterilerinin mükemmel Pantone® rengini elde etmeleri için Uras Color Matcher yazılımını geliştirdi.

2020 / Pigment Tekstil Boyaları

Pigment dijital baskı boyaları ürün gamında yerini aldı.